Gå til hovedindhold

Plads til at eksperimentere

Livets Skole - Naturvidenskabsfestival - ©Astra_foto: JakobVind.jpg

Store opdagelser og små forskere

Når Naturvidenskabsfestivalen stryger hen over landet, får op mod 150.000 børn og unge fra grundskoler og ungdomsuddannelser mulighed for at udforske de store opdageres univers og måske bygge deres egen prototype af en elektromotor, en højttaler eller måske et svævende tog.

Årets Naturvidenskabsfestival handler om de store opdagelser, der har forandret vores verden. For tusindvis af skoleelever er valget faldet på den store helt H.C. Ørsted og hans opdagelse af elektromagnetismen. H.C. Ørsted er i centrum på mange skoler, fordi det netop i år er 200 år siden, at han opdagede elektromagnetismen.

Tid til fordybelse

Når startskuddet lyder d. 21. september er eleverne fra Augustenborg Skole i Sønderborg på pletten. 6., 7. og 8. årgang har allerede i flere uger fordybet sig i emnet elektromagnetisme, som H.C. Ørsted opdagede i 1820. 6. årgang på skolen arbejder med energikilder og produktion af energi, 7. årgang med elektricitet og 8. årgang arbejder med koblingen mellem elektricitet og magnetisme.

Vi vil gerne vise vores elever betydningen af vores store opdagere, fordi store naturvidenskabelige opdagelser opstår, når der er plads til at eksperimentere

Hans-Christian Borggreen Keller, lærer, Augustenborg Skole

"Vi vil gerne vise vores elever betydningen af vores store opdagere, fordi store naturvidenskabelige opdagelser opstår, når der er plads til at eksperimentere - ligesom det var tilfældet med fx H.C. Ørsted, der opdagede elektromagnetismen og på den måde muliggjorde den moderne verden med alle dens bekvemmeligheder. Hvis ikke han havde opdaget, at en ledning med strøm i kan få en magnetnål til at bevæge sig, havde vi i dag hverken strøm i vores huse eller mobiltelefoner", siger lærer Hans-Christian Borggreen Keller fra Augustenborg Skole.

Naturvidenskab handler om virkeligheden

Naturvidenskabsfestival er årets store fejring af naturvidenskaben og dens muligheder og foregår i år fra d. 21. - 25. september. “Naturvidenskabsfestival er ugen, hvor der er tid til fordybelse, tid til at sætte ideerne fri og måske endda tabe kæben af overraskelse. Naturvidenskab handler om virkeligheden og eleverne skal opleve, at naturvidenskab giver dem handlekompetencer og at de kan bruge naturvidenskab til at træffe beslutninger på et oplyst grundlag", siger programleder Naturvidenskabsfestival, Ea Eskildsen.

"Naturvidenskab handler om virkeligheden, og eleverne skal opleve, at naturvidenskab giver dem handlekompetencer, og at de kan bruge naturvidenskab til at træffe beslutninger
på et oplyst grundlag."

Ea Eskildsen, programleder for Naturvidenskabsfestival

Hvert år i uge 39

Tanken med Naturvidenskabsfestival hvert år i uge 39 er at motivere børn og unge til at bruge de naturvidenskabelige fag og teknologi til at undersøge deres verden med. Over hele landet har passionerede lærere og arrangører lagt mange kræfter i at udvikle faglige og festlige projekter til årets tema: Store opdagelser. Ugen kan udgøre et frirum, hvor der eksperimenteres med nye undervisningsmetoder, emner og samarbejder med eksterne, som kan inspirere til resten af årets undervisning. Alle skoler bestemmer selv, hvordan festivalen skal forme sig. Astra bidrager bl.a. med undervisningsforløb, materialer og inspiration.