Videskaben på Besøg > OPLÆG

 
 
 
 

Smerter – hvor og hvorfor?

Smerter - mere end hver femte voksne er påvirket af kroniske smerter. Et foredrag om smerters fascinerende biologi.

Omkring hver femte voksne er påvirket af kroniske smerter. Det har ofte gennemgribende indvirkning på deres liv, men hvis vi kan knække koden til at måle smerte, kan vi måske også lære mere om mekanismen bag det udbredte onde.
Vi ved, at central-nervesystemet er fleksibelt og forandres, når det konstant bombarderes med information om smerte fra kroppen. Disse forandringer kan medvirke til, at smerte bliver vedvarende, selvom den skade, der oprindeligt skabte smerten, nu er helet.
Dette foredrag undersøger smerte fra en naturvidenskabelig vinkel, herunder smertens funktion, konsekvenserne af smerte på det mentale helbred samt forskelle på smerteopfattelse. Forskellige teknologier til at måle smertesystemets tilstand, og som kan bruges til at forstå smerteproblemer, vil blive demonstreret.

Tider og steder

DagTiderSted
Mandag:10-12, 12-14Nordjylland, Online
Tirsdag:10-12, 12-14Nordjylland, Online
Onsdag:Ingen oplæg
Torsdag:Ingen oplæg
Fredag:Ingen oplæg

Kontakt oplægsholderen

Thomas Graven-Nielsen
Professor
E-mail: tgn@hst.aau.dk

Telefon: 22160497

Du booker oplægget direkte hos oplægsholderen. Skriv en mail med følgende oplysninger:
  • Hvilket oplæg du ønsker at booke
  • Hvornår i uge 39 du ønsker oplægget afholdt
  • På hvilken adresse oplægget skal afholdes
  • Hvor mange elever, der forventes at deltage ved oplægget
  • Hvilket alderstrin, der deltager ved oplægget
Nogle oplægsholdere får mange henvendelser, så vær tålmodig. Dit oplæg er først endeligt bekræftet, når oplægsholderen har bekræftet aftalen.

Om oplægsholderen

Professor - Thomas Graven-Nielsen

Thomas Graven-Nielsen er ph.d. i Biomedical Science and Engineering, senere dr.med, og han er leder af Center for Neuroplasticity and Pain på Aalborg Universitet-et smerte-grundforskningscenter etableret af Danmarks Grundforskningsfond. Desuden professor ved Institut for Medicin og Sundhedstek.

Aalborg Universitet

 
 
 
 
 

Bestilling af oplæg

Oplæg: Smerter – hvor og hvorfor?
Oplægsholder: Thomas Graven-Nielsen

DagTiderSted
Mandag:10-12, 12-14Nordjylland, Online
Tirsdag:10-12, 12-14Nordjylland, Online
Onsdag:Ingen oplæg
Torsdag:Ingen oplæg
Fredag:Ingen oplæg

Tid og sted

Vælg dag, tidspunkt og sted, som passer til det overstående udbud.

Institution / Organisation

Kontaktperson

Skip to content