Workshoppen sættes i gang med en introduktion til, hvad selvkørende biler er samt relaterede emner såsom etikken bag selvkørende biler, og hvilke beslutninger selvkørende biler skal tage, fx i forbindelse med trafikuheld. Hvem skal skånes – passagererne i bilen, eller øvrige trafikanter?
Herefter dykker vi ned i teorien om styring, sensorer og programmering. Eleverne får den nødvendige viden for at kunne programmere en af vores biler. Efter teorien bliver eleverne delt op i mindre grupper, og hver gruppe får udleveret en af vores biler, og så skal de i gang med de praktiske opgaver og eksperimenter, så de lærer at programmere bilerne til at følge en linje på gulvet. Vores studerende vil undervejs sikre, at alle er med og får succes med opgaverne.
Der findes yderligere tre workshop-moduler, der sætter fokus på acceleration, batteriafspænding og processorteknologi, som også kan tilvælges.